„Dacii” se gândesc la titlul de campioană

0
3

autor: V.H. – Jurnal de Chisinau

FC „Dacia” este pe val şi o confirmă şi în Divizia Naţională, după ce a avut o evoluţie bună în Cupa UEFA Intertoto. Întăriţi� în ultima săptămână cu fostul internaţional Iurie Osipenco, „Dacii” au trecut cu 1-0, în deplasare, de liderul campionatului, FC „Nistru” Otaci, şi au acumulat şase puncte din şase posibile. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 20 de Ghenadie Orbu, după ce fundaşul celor de la „Nistru”, Habib Gock� Mekang, a greşit în apărare. „Nistru” a marcat în ultimele minute golul egalizator, dar centralul Igor Şaţkih a anulat golul pe motiv de fault la portar. Cu toate că a suferit prima înfrângere în campionat după şapte etape, „Nistru” ocupă primul loc cu 14 puncte.

Într-un alt meci al etapei a VII-a, FC „Olimpia” Bălţi a obţinut primele puncte din acest sezon. Bălţenii au obţinut o victorie categorică: 4-1 cu CSCA-Steaua. O dublă în acest meci a reuşit mijlocaşul de 21 de ani Iurie Cernîh. Şi FC „Zimbru” a reuşit să se impună în faţa revelaţiei din acest debut de campionat, „Rapid” Ghidighici. „Zimbrii” s-au impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Alexei Jdanov şi Dumitru Berbinschi. Campioana FC „Sheriff” şi-a revenit din şocul pierderii calificării în turul trei preliminat al Ligii Campionilor, 0-3, cu Beşiktaş Istanbul şi s-a răzbunat pe FC „Dinamo”. FC „Sheriff” a marcat cinci goluri prin Tarhnişvili (5-pen), Eugen Gorodeţchi (16, 75), Balima (58) şi Tiago (85). În alt meci al etapei „Iskra-Stal” Râbniţa a trecut cu 1-0 de FC “Politehnica” Chişinău.